Fotorelacja z wyjścia do Muzeum Historii Żydów Polskich

„Kto chce być surowy, niech będzie surowy tylko dla siebie”

       Polin – w języku jidysz oznacza „tutaj spocznij” – taką nazwę nosi Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie uczniowie klasy
III tc1 pod opieką pani Agnieszki Kundy, mieli okazję poznać historię kultury, trwającej 1000 lat. Wystawa, nad którą pracowali uczeni z całego świata, to imponujący zbiór materiałów, łączących tradycję z nowoczesną technologią. Natomiast gmach samego muzeum stanowi swoistą metaforę świata jako labiryntu, który bez przewodnika, pozostałby nie do końca odkrytą tajemnicą. Sale przedstawiały kolejne etapy ludzkiego losu: od średniowiecza do współczesności, zatem zwiedzanie stało się wędrówką przez życie ścieżkami historii, a każdy jej etap był zakończony sprawdzianem z wiedzy, tak też uczniowie musieli się wykazać wnikliwością obserwacji oraz skupieniem i koncentracją.

          Zachwyt, podziw i zainteresowanie budziło wiele eksponatów. Najzabawniejsza, jednak wydała się zwiedzającym instrukcja ubierania butów, zaś szczególną refleksję wzbudziły słowa rabina Joela Sirkesa: „Kto chce być surowy, niech będzie surowy tylko dla siebie”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć [tutaj]