Fotorelacja akcji „Żonkil” w naszej szkole

19 kwietnia 1943 r. miało miejsce wydarzenie, które uczniowie znają z książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, a mianowicie powstanie w getcie warszawskim. Dziś symbolem tego dnia stał się żonkil – kwiat, którego płatki układają się w sześcioramienne gwiazdy. Chcąc upamiętnić ten dzień uczniowie Zespołu Szkół Poligraficznych przygotowali papierowe kwiaty, będące projektem wykonanym na tę szczególną okazję przez Helenę Czernek.

Tak ważne wydarzenie historyczne okupione krwią wielu ludzi stało się również przyczynkiem do „spaceru” miejscami kaźni bohaterów czasów II wojny światowej
i Polski komunistycznej. Pani Michalina Żelazny poprowadziła uczniów klas I tr1, I tc1 ulicami Warszawy: Rakowiecką, Lwowską, Koszykową oraz Aleją Przyjaciół, by odkryć ich tajemnice życia i śmierci, ofiar i katów. Usłyszeli okrutne, pełne cierpienia historie, które zakończyły się na cmentarzu. Powązki Wojskowe były ostatnim etapem podróży w przeszłość, o której więcej zainteresowani mogą przeczytać w książce pt.
„X Pawilon”, będącej relacją z pobytu w więzieniu przy ul. Rakowieckiej żołnierza batalionu AK „Zośka” – Stanisława Krupy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć [tutaj]