IV piętro Pałacu Kultury i Nauki – czyli wystawa „Dali konta Warhol”

Wydają się być tak skrajnie różni w swym wyrazie artystycznym, iż z pewnością niewiele osób mogłoby się spodziewać, że ich dzieła staną się tematem jednej wystawy. Otóż Dali, którego imię – Salwador znaczy zbawca, urodzony w Katalonii reprezentował surrealistyczny nurt w sztuce, który pozostawał pod znacznym wpływem psychoanalizy Zygmunta Freuda, a więc sięgał do motywu marzeń sennych, a te wprowadzał do swoich dzieł z ogromną dbałością o szczegóły. Natomiast młodszy o 24 lata Andy Warhol – Amerykanin, syn słowackich emigrantów – stał się mistrzem ruchu popartowskiego lat 50, tworząc sitodruki ze słynną puszką zupy Campell. Obaj wielcy malarze, jednak realizujący się w odmiennej tematyce dzieł. Łączyła ich chęć budzenia zachwytu, podziwu, ale przede wszystkim kontrowersji. Obrazy, grafiki, czy też elementy wyposażenia słynnej „Factory” Warhola odsyłają do twórców, ich szczególnej biografii, gdyż bez wątpienia prace oglądane podczas wystawy nie są jedynie autonomicznymi artefaktami tworzonymi zgodnie ze specyfiką danego momentu historycznego, w którym przyszło żyć mistrzom, bo przecież obaj to reprezentanci XX wieku. Każde dzieło nosi indywidualne znamiona artysty i jak mawiał Picasso „Nie to ma znaczenie, co robi artysta, ale to, czym jest.” Dziękujemy uczniom klasy III tr1 i ich opiekunom –
p. Władysławie Łysek – Frączak i p. Agnieszce Kundzie, za spotkanie w kręgu sztuki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć [tutaj]