„BRYGADA” 1918

29 maja 2018r. w Pałacu Prezydenckim uczniowie naszej szkoły z klas: 2tc1, 2tc2, 2tr1 i 3tc1 wzięli udział w uroczystej prezentacji zdigitalizowanej czcionki „BRYGADA 1918”. Na uroczystość zaproszeni zostali także uczniowie z Zespołu Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja w Łodzi oraz Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach.

Czcionka „BRYGADA 1918” ma wiele cech wspólnych z Antykwą Półtawskiego. Została stworzona jeszcze przed II wojną światową. O jej historii opowiedział pan Janusz Tryzno z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Podczas uroczystości nastąpiło oficjalne udostępnienie fontu „BRYGADA 1918” przez Prezydenta RP, który zapowiedział, że na dokumentach wychodzących z Kancelarii Prezydenta będzie wykonany nadruk zdigitalizowaną czcionką „BRYGADA 1918”. Tuż po oficjalnej części uroczystości, pliki .otf z fontem udostępnione zostały na stronie prezydent.pl.

Uczniowie zaś mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie z Panem Prezydentem, wpisać się do księgi pamiątkowej oraz uzyskać odbitki z fragmentem pieśni „My, Pierwsza Brygada”, złożonej z czcionek „BRYGADA 1918”. Nadruk wykonywano za pomocą maszyny typograficznej typu Boston.

Poniższy link, odnoszący się do pełnej relacji z uroczystości, udostępniony został z oficjalnej strony Prezydenta RP:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,433,wystapienie-prezydenta-podczas-prezentacji-zdigitalizowanej-czcionki-brygada-1918.html

Ze swojej strony chciałabym złożyć serdeczne podziękowania instytucji Kancelarii Prezydenta – za zaproszenie szkoły, Pani Dyrektor – za możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu, pani Beacie Podgajnej za dzielną opiekę oraz Wam – Droga Młodzieży, za to, że po raz kolejny raz nie zawiedliście – pokazaliście pełną klasę nie tylko poprzez ubiór, ale przede wszystkim przez godne zachowanie.

Dziękuję również Robertowi Szcześniakowi z klasy 3tc1 – naszemu fotografowi, który uwiecznił te wspaniałe chwile, za pełen profesjonalizm i zaangażowanie.

Wanda Nowak

[FOTORELACJA]