Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności

Młodzież Zespołu Szkół Poligraficznych odwiedziła ECS 
(Europejskie Centrum Solidarności) – muzeum znajdujące się w sąsiedztwie  Pomnika Poległych Stoczniowców 1970
w Gdańsku, dedykowane historii Solidarności oraz ruchom opozycyjnym, które doprowadziły do przemian demokratycznych
w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy wystawę, na którą składały się prezentacje multimedialne, archiwalne filmy, autentyczne eksponaty i  zdjęcia przedstawiające naszą najnowszą historię. Mogliśmy wysłuchać nagrań ze wspomnieniami inicjatorów strajku. Duże wrażenie robią oryginalne tablice, na których
w 1980 r. zapisano 21 postulatów strajkujących stoczniowców,
a także część wystawy poświęcona  aparatowi represji. Najpierw koksowniki – stały element pejzażu wielu ulic podczas stanu wojennego, oryginalny milicyjny star, tarcze zomowców, czy pomieszczenia podobne do tych, w których przetrzymywano aresztowanych. Jest też zniszczona przez czołgi brama Stoczni Gdańskiej. Oglądaliśmy też pamiątki z czasów, gdy wolność wydawała się nierealna – wspomnienia pielgrzymek
Jana Pawła II do Polski
i działań aktywnych ruchów młodzieżowych. Mogliśmy poczuć atmosferę tamtych dni siedząc w słynnej Sali BHP i przy okrągłym stole.  W przestronnej sali na ogromnej multimedialnej mapie widać, jak zmieniała się Europa po 1989 r. Ściana obok pokryta jest kartkami, na których każdy zwiedzający może zostawić własną dedykację. Wpisy są szczere, wzruszające, pełne emocji. Białe
i czerwone kartki tworzą wielki napis „Solidarność”.

Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności to z pewnością piękna lekcja historii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć [tutaj]