21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Nawiązuje do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 r. zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, lecz także zwracać uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO) w naszej szkole, który potrwa do 21 marca.

Więcej informacji już niebawem!
Magdalena Glomba w imieniu Zespołu Polonistów