Mazowiecki konkurs recytatorski „Klucz do pamięci. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”

6 grudnia 2021 roku zakończył się mazowiecki konkurs recytatorski „Klucz do pamięci. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” zorganizowany w setną rocznicę urodzin poety przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie

Konkurs recytatorski adresowany był do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. mazowieckiego. Do konkursu zgłosiło się 51 osób z 27 szkół z Warszawy i Mazowsza. Projekt końcowy, czyli film z recytacją wybranego wiersza K. K. Baczyńskiego, nadesłały 34 osoby.

Modlitwa, Niebo złote ci otworzę, Ciemna miłość, Pragnienia, Jesteś o tyle spojrzeń ode mnie, Z głową na karabinie, Elegia o chłopcu polskim, Do matki, Bajka, Ballada o trzech królach, Z szopką, Kołysanka… te i wiele innych utworów wybierali uczestnicy konkursu spośród bogatej i różnorodnej twórczości K. K. Baczyńskiego. Jury oceniało m.in. dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny prezentowanych wystąpień.

Po przesłuchaniu nagrań wszystkich uczestników oceniający zdecydowali o wyłonieniu trzech najlepszych recytatorów konkursu:

I miejsce – Aleksandra Zielińska z klasy 3tr1g – Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Technikum Poligraficzne w Warszawie

Gratulujemy! Zwycięzcy otrzymują nagrody rzeczowe.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 17 grudnia 2021 r., w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie, w godz. 11-13.30.