Z miłości do teatru – Teatr Powszechny

8 listopada bieżącego roku uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego Gryf byli
w Teatrze Powszechnym na spektaklu Jądro ciemności. „Mroczne i skandaliczne arcydzieło” – tak określane bywa „Jądro ciemności” napisane przez Josepha Conrada
w 1899 roku. Rejs z Europy w głąb afrykańskiej rzeki Kongo to jednocześnie podróż w głąb europejskiej przemocy. Historia placówki Kurtza i jego zbrodni w imię rozwoju cywilizacji to opowieść o patriarchalnym porządku zbudowanym na eksploatacji ludzi, przyrody
i zasobów. Twórcy spektaklu zabrali nas w teatralno-dźwiękową podróż do jądra ciemności, by z dzisiejszej perspektywy opowiedzieć o kompromitacji oświeceniowego projektu. Spektakl zaplanowany jako immersyjna opowieść dźwiękowa, wymagał od widza optymalnego odbioru. To, co widzowie oglądają na pogrążonej w mroku scenie, płynnie łączy się z tym, co słyszą w słuchawkach, które towarzyszą im niemal przez cały spektakl. Twórcy budują w ten sposób intrygującą teatralną rzeczywistość, znakomicie oddając duszny klimat wędrówki bohatera w głąb mrocznego królestwo Czarnego Lądu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii na szkolnym Facebook-u.